Kategorie
Poradnik

Czyszczenie paneli słonecznych – czy to potrzebne? cz. 2

Czyszczenie paneli słonecznych – część pierwsza artykułu

Jeśli deszcz sam nie załatwi sprawy, jak ustalić, czy warto sprzątać?

Jeśli masz panele słoneczne od jakiegoś czasu — może przez rok — najprawdopodobniej zauważyłeś, jak ich produkcja energii zmienia się z miesiąca na miesiąc ze względu na zmiany pogody i zmieniającą się pozycję słońca nad głową wraz z postępem pór roku. Przy odrobinie doświadczenia w monitorowaniu swojego systemu fotowoltaicznego dowiesz się, jakich wahań można się spodziewać w ciągu roku. Jeśli zaczniesz zauważać zmniejszoną wydajność w czasie, gdy warunki pogodowe wydają się zgodne z tym, czego oczekujesz, brudne panele mogą być głównym czynnikiem. 

fotowoltaika promocje

Jeśli tak się stanie, zastanów się nad następującymi pytaniami:

  1. Czy twoje panele leżą dość płasko – między zerem a pięcioma stopniami? Jeśli tak, mogą gromadzić więcej zanieczyszczeń powierzchniowych niż inne.
  2. Mieszkasz niedaleko autostrady, lotniska lub pól uprawnych? Jeśli tak, powietrze w Twojej okolicy może zawierać duże ilości kurzu.
  3. Czy opady są na tyle rzadkie, aby umożliwić silne gromadzenie się kurzu? Jeśli tak, być może trzeba będzie przynajmniej spryskać panele wodą.
  4. Mieszkasz na obszarze narażonym na zanieczyszczenie smogiem przemysłowym lub dymem z pożarów? Jeśli tak, możesz znaleźć zamglony film na powierzchni paneli słonecznych, który może się nie spłukiwać.
  5. Czy Twój dom jest otoczony wysokimi drzewami?                  Jeśli tak, możesz zauważyć nagromadzenie opadłych liści i/lub ptasich odchodów na panelach.
  6. Czy właśnie przeszedłeś przez sezon wysokiej liczby pyłków?   Jeśli tak, możesz znaleźć lepki osad, który uniemożliwia deszczowi zmywanie brudu i kurzu.

W idealnym przypadku chcesz wyczyścić panele w sposób, który przechyli równowagę między kosztami, nakładem pracy i potencjalną poprawą wydajności na Twoją korzyść. Jeśli wydaje się jasne, że panele wymagają czyszczenia w taki czy inny sposób, następnym krokiem jest określenie najlepszego sposobu. W tym czasie rozważ następną listę pytań, opartą na swoich obserwacjach.

  1. Czy nagromadzenie wydaje się być głównie kurzem, czy też w mieszance jest więcej lepkich substancji, takich jak ptasie odchody, pyłki i dym?
  2. Czy panele można spryskać wężem ogrodowym z ziemi, czy będzie potrzebna drabina?
  3. Jest bezpieczny sposób — po drabinie lub w inny sposób — aby w razie potrzeby wspiąć się na dach?
  4. Czy Twoje panele są zamontowane wystarczająco daleko od krawędzi dachu, aby można było się poruszać i ustawić się tak, aby bezpiecznie dosięgnąć każdego z nich?
  5. Czy Twoje pokrycia dachowe i nachylenie dachu tworzą bezpieczną platformę do pracy? A może jest zbyt wysoki, stromy, kruchy i/lub śliski? 

Generowanie leadów jako sposób na pozyskanie klientów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *